Silver Pin Award to Diss Otter Member

Longstanding Diss Otters member Adam Lelean has been awarded the East of England ASA Silver Pin for his services to swimming.

Adam has been a member of the Diss club since 1988 when it was known as Waveney Otters.
 
He has held many positions with the Diss club including Chairman for two years and is also heavily involved with the sports administration at Norfolk County Level, including the organisation together with his wife Sally of the Norfolk Masters Gala.
 
As well as being a qualified referee – officiating at many local galas in Norfolk, Adam still competes at Master events across the country and occasionally overseas. He has a great passion for distance open water swimming and has got many of the junior members of the club to take part in local open water events.
 
Adam still coaches voluntarily at Diss with the younger swimmers benefitting from his huge experience and also the masters section who swim three times a week.
 
Adam underwent open heart surgery earlier this year and it is testament to his fitness and determination that he was back at the pool weeks ahead of schedule and is now back in the water doing what he loves best.

Diss Otters Open Gala Report 2018

Diss Otters held their annual Open Gala at the UEA Sportspark pool on Sunday and the event was a great success for the club and it’s swimmers.

The organisers were swamped with entries this year and there was a packed programme of events to keep everyone busy throughout the day.

Visiting clubs included City of Cambridge, West Norfolk, Thetford Dolphins, Great Yarmouth and Huntingdon Piranhas. 

The spectator gallery was at capacity and they witnessed some great racing in both the morning and afternoon sessions.

The Diss Otters team were out in force with 47 swimmers taking part in a total of 292 individual swims which resulted in 101 top 6 finishes. Out of those 101 the swimmers bagged 8 gold medals, 28 silvers and 19 bronzes.

Full results are available here

Medal winners  on the day were Noah Blair, Oslo Chapman, Daniel Bachu, Matthew Munnings, Max Ashken, Matthew Tatum, Jude Ashken, Ella Townsend, Grace Cook, Evie Kemp, Rosie Munnings, Thea Irvine, Lottie Gates and Shannon Evans.

The team also achieved numerous qualifying times for January’s County Championships which the coaching team look to as one of the swimmers main targets.

The club are looking to increase the number of galas that they stage in the coming year so that they can give swimmers more opportunities to swim competitively,  as local galas put on by other clubs are usually over subscribed.

Club Champs Mon 10th Sept 100m IM

 

Boys/Girls Open 100m IM – Heats (Declared Winners)

BOYS 08 Yrs/Under Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
  Evan TOVELL 7 Diss Otters   DQ        

BOYS 09 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Noah BLAIR 9 Diss Otters   1:47.12        
  Alfie CHILDS 9 Diss Otters   DQ        

BOYS 10 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Finlay NEVE 10 Diss Otters   1:39.76        
2. Lucas BLAIR 10 Diss Otters   1:43.98        
3. Ciaran STRIKE 10 Diss Otters   1:44.18        
4. Forbes IRVINE 10 Diss Otters   1:49.13        
5. Angus BETTS 10 Diss Otters   1:49.96        
  Edward HOY 10 Diss Otters   DQ        

BOYS 11 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Adam PARKER 11 Diss Otters   1:44.30        
2. Toby TOWNSEND 11 Diss Otters   1:49.06        
3. Jon BARBER 11 Diss Otters   2:01.06        
4. Jacob SHADBOLT 11 Diss Otters   2:12.50        

BOYS 12 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Jack CHILDS 12 Diss Otters   1:39.75        
2. Finlay HIGH 12 Diss Otters   1:43.94        

BOYS 13 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Callum BLAIR 13 Diss Otters   1:18.69        
2. Nathan HUNT 13 Diss Otters   1:26.85        
3. Harvey GATES 13 Diss Otters   1:43.19        
4. Harrison FALL 13 Diss Otters   1:43.47        

BOYS 14 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Daniel BACHU 14 Diss Otters   1:17.76        
2. Harry DALY 14 Diss Otters   1:19.63        
3. Harry BUTTON 14 Diss Otters   1:25.44        
4. Christopher TATUM 14 Diss Otters   1:32.30        

BOYS 15/16 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Matthew MUNNINGS 15 Diss Otters   1:10.61        

BOYS 17 Yrs/Over Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Matthew TATUM 17 Diss Otters   1:08.51        
2. Scott EVANS 48 Diss Otters   1:35.88        

GIRLS 08 Yrs/Under Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Faye WILSON 8 Diss Otters   2:10.89        

GIRLS 09 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Grace COOK 9 Diss Otters   1:56.04        
2. Blossom DAY 9 Diss Otters   2:22.71        
  Dilly KEMP 9 Diss Otters   DQ        
  Ella TOWNSEND 9 Diss Otters   DQ        

GIRLS 10 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Amber DALY 10 Diss Otters   1:40.70        
2. Phoebe TOVELL 10 Diss Otters   1:57.82        
3. Molly KERSHAW 10 Diss Otters   1:58.22        
4. Maisie PALMER-SMITH 10 Diss Otters   2:03.70        
  Eleanor GODBOLD 10 Diss Otters   DQ        

GIRLS 11 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Evie KEMP 11 Diss Otters   1:36.69        
2. Molly WILSON 11 Diss Otters   1:48.46        
3. Alexandra JACKSON 11 Diss Otters   1:48.78        
4. Robyn PARKER 11 Diss Otters   1:48.82        
5. Antigone MILLER 11 Diss Otters   1:56.49        
6. Elizabeth LOOKER 11 Diss Otters   2:03.97        
7. Freya BUTTON 11 Diss Otters   2:06.89        

GIRLS 12 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Rosie MUNNINGS 12 Diss Otters   1:19.37        
2. Lily-Anne JONES 12 Diss Otters   1:26.71        
3. Kathryn WOOD 12 Diss Otters   1:31.85        
4. Lily ELLIS 12 Diss Otters   1:34.57        
5. Ellesha CLOSE 12 Diss Otters   1:38.20        
6. Millie BACHU 12 Diss Otters   1:41.63        
7. Florence MELTON 12 Diss Otters   1:41.94        
8. Jodi BROWN 12 Diss Otters   1:42.31        
9. Emma NEVE 12 Diss Otters   1:50.07        
10. Darcie MARTIN 12 Diss Otters   1:53.24        
11. Ruby PALMER-SMITH 12 Diss Otters   2:04.69        
  Louise FINCHAM 12 Diss Otters   DQ        

GIRLS 13 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Thea IRVINE 13 Diss Otters   1:20.64        
2. Olivia CHAPMAN 13 Diss Otters   1:25.62        
3. Tatum BROWN 13 Diss Otters   1:34.95        
4. Katie HAWKINS 13 Diss Otters   1:35.00        
5. Amber DEWSBERY 13 Diss Otters   1:39.73        
6. Peony SPARROW 13 Diss Otters   1:43.51        

GIRLS 14 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Imogen GRIMES 14 Diss Otters   1:22.04        
2. Kara O’DELL 14 Diss Otters   1:26.08        
  Cassia MILLER 14 Diss Otters   DQ        

GIRLS 15/16 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Charlotte GATES 15 Diss Otters   1:17.74        
2. Ottilie MILLER 16 Diss Otters   1:17.97        
3. Lillias PARSONS 16 Diss Otters   1:32.86        
4. Emily NOBLE 15 Diss Otters   1:33.76        

GIRLS 17 Yrs/Over Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Shannon EVANS 17 Diss Otters   1:23.54        

Club Champs Results Sept 16th: 100m Back

Boys/Girls Open 100m Backstroke – Heats (Declared Winners)

BOYS 08 Yrs/Under Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Evan TOVELL 7 Diss Otters   2:25.60        

BOYS 09 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Noah BLAIR 9 Diss Otters   1:50.79        
2. Alfie CHILDS 9 Diss Otters   2:24.38        

BOYS 10 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Ciaran STRIKE 10 Diss Otters   1:44.93        
2. Finlay NEVE 10 Diss Otters   1:47.92        
3. Oslo CHAPMAN 10 Diss Otters   1:49.41        
4. Lucas BLAIR 10 Diss Otters   1:53.40        
5. Forbes IRVINE 10 Diss Otters   1:55.50        
  Edward HOY 10 Diss Otters   DQ         
  Henry CRIPPS 10 Diss Otters   DQ         

BOYS 11 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Adam PARKER 11 Diss Otters   1:47.24        
2. Toby TOWNSEND 11 Diss Otters   1:47.41        
  Jon BARBER 11 Diss Otters   DQ         
  Jacob SHADBOLT 11 Diss Otters   DQ         

BOYS 12 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Jack CHILDS 12 Diss Otters   1:34.15        
2. Finlay HIGH 12 Diss Otters   1:44.77        

BOYS 13 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Callum BLAIR 13 Diss Otters   1:20.73        
2. Nathan HUNT 13 Diss Otters   1:33.93        
3. Harrison FALL 13 Diss Otters   1:43.90        
4. Harvey GATES 13 Diss Otters   1:44.59        
  Issac LOOKER 13 Diss Otters   DQ         

BOYS 14 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Daniel BACHU 14 Diss Otters   1:17.23        
2. Harry DALY 14 Diss Otters   1:21.53        
3. Harry BUTTON 14 Diss Otters   1:22.53        
4. Christopher TATUM 14 Diss Otters   1:28.74        

BOYS 15/16 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Max ASHKEN 15 Diss Otters   1:10.42        
2. Matthew MUNNINGS 15 Diss Otters   1:13.04        

BOYS 17 Yrs/Over Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Matthew TATUM 17 Diss Otters   1:05.83        
2. Jude ASHKEN 17 Diss Otters   1:25.78        
3. Scott EVANS 48 Diss Otters   1:51.21        

GIRLS 08 Yrs/Under Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Faye WILSON 8 Diss Otters   2:12.76        

GIRLS 09 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Grace COOK 9 Diss Otters   1:51.65        
2. Ella TOWNSEND 9 Diss Otters   1:56.00        
3. Dilly KEMP 9 Diss Otters   2:08.80        
4. Nampet SAE-HENG 9 Diss Otters   2:30.13        

GIRLS 10 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Amber DALY 10 Diss Otters   1:43.74        
2. Phoebe TOVELL 10 Diss Otters   1:57.11        
3. Molly KERSHAW 10 Diss Otters   2:06.89        
4. Eleanor GODBOLD 10 Diss Otters   2:25.15        
  Maisie PALMER-SMITH 10 Diss Otters   DNF        

GIRLS 11 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Evie KEMP 11 Diss Otters   1:39.62        
2. Alexandra JACKSON 11 Diss Otters   1:42.38        
3. Robyn PARKER 11 Diss Otters   1:50.91        
4. Antigone MILLER 11 Diss Otters   1:52.94        
5. Freya BUTTON 11 Diss Otters   1:58.44        
6. Elizabeth LOOKER 11 Diss Otters   1:58.92        
7. Molly WILSON 11 Diss Otters   2:01.55        
  Anna MELTON 11 Diss Otters   DQ         

GIRLS 12 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Rosie MUNNINGS 12 Diss Otters   1:22.58        
2. Lily-Anne JONES 12 Diss Otters   1:23.25        
3. Kathryn WOOD 12 Diss Otters   1:30.50        
4. Lily ELLIS 12 Diss Otters   1:39.71        
5. Millie BACHU 12 Diss Otters   1:39.90        
6. Jodi BROWN 12 Diss Otters   1:41.25        
7. Florence MELTON 12 Diss Otters   1:41.94        
8. Ellesha CLOSE 12 Diss Otters   1:42.37        
9. Emma NEVE 12 Diss Otters   1:50.81        
10. Ruby PALMER-SMITH 12 Diss Otters   2:00.89        
  Darcie MARTIN 12 Diss Otters   DQ         

GIRLS 13 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Thea IRVINE 13 Diss Otters   1:23.20        
2. Olivia CHAPMAN 13 Diss Otters   1:26.22        
3. Amber DEWSBERY 13 Diss Otters   1:37.84        
  Katie HAWKINS 13 Diss Otters   DQ         

GIRLS 14 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Imogen GRIMES 14 Diss Otters   1:17.48        
2. Cassia MILLER 14 Diss Otters   1:22.99        
3. Kara O’DELL 14 Diss Otters   1:38.30        

GIRLS 15/16 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Charlotte GATES 15 Diss Otters   1:17.40        
2. Ottilie MILLER 16 Diss Otters   1:19.03        
3. Lillias PARSONS 16 Diss Otters   1:32.86        
4. Emily NOBLE 15 Diss Otters   1:32.99        

Club Champs Results Sept 24th: 400m IM

Boys/Girls Open 400m IM – Heats (Declared Winners)

BOYS 10 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Ciaran STRIKE 10 Diss Otters   7:40.72        
2. Finlay NEVE 10 Diss Otters   7:44.62        
3. Lucas BLAIR 10 Diss Otters   9:04.08        

BOYS 11 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
  Adam PARKER 11 Diss Otters   DQ         

BOYS 12 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Finlay HIGH 12 Diss Otters   8:10.63        

BOYS 13 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Callum BLAIR 13 Diss Otters   6:12.57        

BOYS 14 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Daniel BACHU 14 Diss Otters   5:54.90        

BOYS 17 Yrs/Over Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Matthew TATUM 17 Diss Otters   5:22.17        

GIRLS 12 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Rosie MUNNINGS 12 Diss Otters   6:34.73        
2. Florence MELTON 12 Diss Otters   7:39.06        
3. Darcie MARTIN 12 Diss Otters   7:53.79        
4. Millie BACHU 12 Diss Otters   8:08.19        

GIRLS 13 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Thea IRVINE 13 Diss Otters   6:08.73        
2. Olivia CHAPMAN 13 Diss Otters   6:47.15        

GIRLS 15/16 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Ottilie MILLER 16 Diss Otters   5:52.51        
2. Charlotte GATES 15 Diss Otters   6:05.40        

GIRLS 17 Yrs/Over Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Shannon EVANS 17 Diss Otters   6:40.60        

Club Champs Results Sept 28th: 800m Free

Boys/Girls Open 800m Freestyle – Heats (Declared Winners)

BOYS 10 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Ciaran STRIKE 10 Diss Otters   13:48.02        
2. Finlay NEVE 10 Diss Otters   13:54.13        
3. Oslo CHAPMAN 10 Diss Otters   15:17.83        
4. Lucas BLAIR 10 Diss Otters   15:36.12        

BOYS 11 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Toby TOWNSEND 11 Diss Otters   14:38.37        

BOYS 12 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Jack CHILDS 12 Diss Otters   13:32.28        

BOYS 13 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Callum BLAIR 13 Diss Otters   11:44.74        

BOYS 14 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Daniel BACHU 14 Diss Otters   11:23.23        
2. Harry DALY 14 Diss Otters   11:25.06        
3. Harry BUTTON 14 Diss Otters   13:25.24        

BOYS 15/16 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Max ASHKEN 15 Diss Otters   10:10.41        

BOYS 17 Yrs/Over Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Matthew TATUM 17 Diss Otters   9:52.75        
2. Jude ASHKEN 17 Diss Otters   11:54.67        
3. Scott EVANS 48 Diss Otters   14:27.91        

GIRLS 09 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Ella TOWNSEND 9 Diss Otters   16:08.26        

GIRLS 11 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Molly WILSON 11 Diss Otters   18:00.17        
2. Freya BUTTON 11 Diss Otters   20:13.18        

GIRLS 12 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Rosie MUNNINGS 12 Diss Otters   12:14.37        
2. Lily ELLIS 12 Diss Otters   13:29.77        
3. Darcie MARTIN 12 Diss Otters   13:32.17        
4. Millie BACHU 12 Diss Otters   14:39.14        
5. Emma NEVE 12 Diss Otters   15:27.90        

GIRLS 13 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Olivia CHAPMAN 13 Diss Otters   12:00.62        
2. Isabella ST. JOHN-CLAR 13 Diss Otters   15:22.58        

GIRLS 14 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Imogen GRIMES 14 Diss Otters   11:40.03        
2. Kara O’DELL 14 Diss Otters   12:09.23        

GIRLS 15/16 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Ottilie MILLER 16 Diss Otters   10:50.73        
2. Charlotte GATES 15 Diss Otters   11:12.17        
3. Lillias PARSONS 16 Diss Otters   12:44.39        

GIRLS 17 Yrs/Over Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Shannon EVANS 17 Diss Otters   11:35.59