Regional Qualifiers

Diss Otters sponsors Hughes Electrical  presented commemorative shirts to the three swimmers who have qualified for this years Swim England Eastern Regional Championships.Matthew Munnings (50m & 100m butterfly) and Daniel Bachu (50m butterfly) swim at Luton in the older age groups weekend whilst Rosie Munnings (50m & 100m freestyle plus 50m breaststroke) swims at Norwich in the younger age groups weekend.

The three swimmers are pictured with Chris Strike of Hughes and Diss Otters Head Coach Liam Harvey 

May Bank Holiday Swimming

Due to Leisure Centre reduced opening times, there is no training on Monday 6th or 27th May.  Training will go ahead as usual for the remainder of the weekends for both Masters and Squads

Diss Otters Latest News

A busy few weeks have seen Diss Otters swimmers compete in two events with more to come over the next couple of months. First up was the Norfolk Junior Inter Club Gala with the Otters finishing a creditable sixth place with a largely inexperienced squad, many swimmers competing in the event for the first time.

Over the Easter holiday weekend four of the clubs performance squad swimmers took part in the level one City of Norwich Easter Meet, which saw clubs travel from all over the country to the UEA Sportspark pool. Highlights of the gala for the Otters saw Matthew Munnings take gold in the boys 15/16 years 100m butterfly event and Matthew Tatum collected a bronze in the boys 17 and over 200m backstroke. Harry Button swam in the boys 15/16 years 50m backstroke and picked up a new personal best time while Rosie Munnings reached the final of the girls 13/14 years 100m breaststroke.

Looking ahead to the next few weeks sees the ASA East of England Regional Championships held over two weekends in May. Matthew Munnings (50m and 100m butterfly) and Daniel Bachu (50m butterfly) make the trip to Luton for swimmers aged 14 and over, while Rosie Munnings (50m and 100m freestyle plus 50m breaststroke) pops up the A140 to Norwich for the 13 and under swimmers.

Finally looking further ahead to June and July sees Otters swimmers targetting the Norfolk County Challenge Gala held at Dereham and also the second in the series of new development galas – aptly titled “Summer Splash” – held at Diss Leisure Centre.

Easter Training

Training over Easter will be as follows: –

  • Monday 15th – Training as normal
  • Wednesday 17th – Training as normal
  • Friday 19th – No training
  • Sunday 21st – Training as normal (Masters & Squads)
  • Monday 22nd – No training
  • Wednesday 24th – Training as normal

New Sponsor for Otters Springboard Gala

Following on from the success of their Open Gala in October held at UEA Sportspark, Diss Otters are to stage their inaugural Springboard Gala at Diss Leisure Centre on Saturday 9th March.

This gala is specifically designed for novice and less experienced swimmers who are taking their first steps on the competetive swimming ladder. Local clubs have been invited to take part and hopefully this will become an annual event in the clubs calendar.
 
The Otters are delighted to announce local opticians Dipple and Conway as the Springboard Gala main sponsor and their Operations Director Matthew Conway said “We are very happy to support the Otters! I used to swim in galas myself when I was younger and reall enjoyed the experience.”
 
Photograph attached of Dean Munnings of Diss Otters Committee (left) and Matthew Conway of Dipple and Conway  (right).

Silver Pin Award to Diss Otter Member

Longstanding Diss Otters member Adam Lelean has been awarded the East of England ASA Silver Pin for his services to swimming.

Adam has been a member of the Diss club since 1988 when it was known as Waveney Otters.
 
He has held many positions with the Diss club including Chairman for two years and is also heavily involved with the sports administration at Norfolk County Level, including the organisation together with his wife Sally of the Norfolk Masters Gala.
 
As well as being a qualified referee – officiating at many local galas in Norfolk, Adam still competes at Master events across the country and occasionally overseas. He has a great passion for distance open water swimming and has got many of the junior members of the club to take part in local open water events.
 
Adam still coaches voluntarily at Diss with the younger swimmers benefitting from his huge experience and also the masters section who swim three times a week.
 
Adam underwent open heart surgery earlier this year and it is testament to his fitness and determination that he was back at the pool weeks ahead of schedule and is now back in the water doing what he loves best.

Club Champs Mon 10th Sept 100m IM

 

Boys/Girls Open 100m IM – Heats (Declared Winners)

BOYS 08 Yrs/Under Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
  Evan TOVELL 7 Diss Otters   DQ        

BOYS 09 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Noah BLAIR 9 Diss Otters   1:47.12        
  Alfie CHILDS 9 Diss Otters   DQ        

BOYS 10 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Finlay NEVE 10 Diss Otters   1:39.76        
2. Lucas BLAIR 10 Diss Otters   1:43.98        
3. Ciaran STRIKE 10 Diss Otters   1:44.18        
4. Forbes IRVINE 10 Diss Otters   1:49.13        
5. Angus BETTS 10 Diss Otters   1:49.96        
  Edward HOY 10 Diss Otters   DQ        

BOYS 11 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Adam PARKER 11 Diss Otters   1:44.30        
2. Toby TOWNSEND 11 Diss Otters   1:49.06        
3. Jon BARBER 11 Diss Otters   2:01.06        
4. Jacob SHADBOLT 11 Diss Otters   2:12.50        

BOYS 12 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Jack CHILDS 12 Diss Otters   1:39.75        
2. Finlay HIGH 12 Diss Otters   1:43.94        

BOYS 13 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Callum BLAIR 13 Diss Otters   1:18.69        
2. Nathan HUNT 13 Diss Otters   1:26.85        
3. Harvey GATES 13 Diss Otters   1:43.19        
4. Harrison FALL 13 Diss Otters   1:43.47        

BOYS 14 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Daniel BACHU 14 Diss Otters   1:17.76        
2. Harry DALY 14 Diss Otters   1:19.63        
3. Harry BUTTON 14 Diss Otters   1:25.44        
4. Christopher TATUM 14 Diss Otters   1:32.30        

BOYS 15/16 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Matthew MUNNINGS 15 Diss Otters   1:10.61        

BOYS 17 Yrs/Over Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Matthew TATUM 17 Diss Otters   1:08.51        
2. Scott EVANS 48 Diss Otters   1:35.88        

GIRLS 08 Yrs/Under Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Faye WILSON 8 Diss Otters   2:10.89        

GIRLS 09 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Grace COOK 9 Diss Otters   1:56.04        
2. Blossom DAY 9 Diss Otters   2:22.71        
  Dilly KEMP 9 Diss Otters   DQ        
  Ella TOWNSEND 9 Diss Otters   DQ        

GIRLS 10 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Amber DALY 10 Diss Otters   1:40.70        
2. Phoebe TOVELL 10 Diss Otters   1:57.82        
3. Molly KERSHAW 10 Diss Otters   1:58.22        
4. Maisie PALMER-SMITH 10 Diss Otters   2:03.70        
  Eleanor GODBOLD 10 Diss Otters   DQ        

GIRLS 11 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Evie KEMP 11 Diss Otters   1:36.69        
2. Molly WILSON 11 Diss Otters   1:48.46        
3. Alexandra JACKSON 11 Diss Otters   1:48.78        
4. Robyn PARKER 11 Diss Otters   1:48.82        
5. Antigone MILLER 11 Diss Otters   1:56.49        
6. Elizabeth LOOKER 11 Diss Otters   2:03.97        
7. Freya BUTTON 11 Diss Otters   2:06.89        

GIRLS 12 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Rosie MUNNINGS 12 Diss Otters   1:19.37        
2. Lily-Anne JONES 12 Diss Otters   1:26.71        
3. Kathryn WOOD 12 Diss Otters   1:31.85        
4. Lily ELLIS 12 Diss Otters   1:34.57        
5. Ellesha CLOSE 12 Diss Otters   1:38.20        
6. Millie BACHU 12 Diss Otters   1:41.63        
7. Florence MELTON 12 Diss Otters   1:41.94        
8. Jodi BROWN 12 Diss Otters   1:42.31        
9. Emma NEVE 12 Diss Otters   1:50.07        
10. Darcie MARTIN 12 Diss Otters   1:53.24        
11. Ruby PALMER-SMITH 12 Diss Otters   2:04.69        
  Louise FINCHAM 12 Diss Otters   DQ        

GIRLS 13 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Thea IRVINE 13 Diss Otters   1:20.64        
2. Olivia CHAPMAN 13 Diss Otters   1:25.62        
3. Tatum BROWN 13 Diss Otters   1:34.95        
4. Katie HAWKINS 13 Diss Otters   1:35.00        
5. Amber DEWSBERY 13 Diss Otters   1:39.73        
6. Peony SPARROW 13 Diss Otters   1:43.51        

GIRLS 14 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Imogen GRIMES 14 Diss Otters   1:22.04        
2. Kara O’DELL 14 Diss Otters   1:26.08        
  Cassia MILLER 14 Diss Otters   DQ        

GIRLS 15/16 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Charlotte GATES 15 Diss Otters   1:17.74        
2. Ottilie MILLER 16 Diss Otters   1:17.97        
3. Lillias PARSONS 16 Diss Otters   1:32.86        
4. Emily NOBLE 15 Diss Otters   1:33.76        

GIRLS 17 Yrs/Over Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Shannon EVANS 17 Diss Otters   1:23.54        

Club Champs Results Sept 16th: 100m Back

Boys/Girls Open 100m Backstroke – Heats (Declared Winners)

BOYS 08 Yrs/Under Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Evan TOVELL 7 Diss Otters   2:25.60        

BOYS 09 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Noah BLAIR 9 Diss Otters   1:50.79        
2. Alfie CHILDS 9 Diss Otters   2:24.38        

BOYS 10 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Ciaran STRIKE 10 Diss Otters   1:44.93        
2. Finlay NEVE 10 Diss Otters   1:47.92        
3. Oslo CHAPMAN 10 Diss Otters   1:49.41        
4. Lucas BLAIR 10 Diss Otters   1:53.40        
5. Forbes IRVINE 10 Diss Otters   1:55.50        
  Edward HOY 10 Diss Otters   DQ         
  Henry CRIPPS 10 Diss Otters   DQ         

BOYS 11 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Adam PARKER 11 Diss Otters   1:47.24        
2. Toby TOWNSEND 11 Diss Otters   1:47.41        
  Jon BARBER 11 Diss Otters   DQ         
  Jacob SHADBOLT 11 Diss Otters   DQ         

BOYS 12 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Jack CHILDS 12 Diss Otters   1:34.15        
2. Finlay HIGH 12 Diss Otters   1:44.77        

BOYS 13 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Callum BLAIR 13 Diss Otters   1:20.73        
2. Nathan HUNT 13 Diss Otters   1:33.93        
3. Harrison FALL 13 Diss Otters   1:43.90        
4. Harvey GATES 13 Diss Otters   1:44.59        
  Issac LOOKER 13 Diss Otters   DQ         

BOYS 14 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Daniel BACHU 14 Diss Otters   1:17.23        
2. Harry DALY 14 Diss Otters   1:21.53        
3. Harry BUTTON 14 Diss Otters   1:22.53        
4. Christopher TATUM 14 Diss Otters   1:28.74        

BOYS 15/16 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Max ASHKEN 15 Diss Otters   1:10.42        
2. Matthew MUNNINGS 15 Diss Otters   1:13.04        

BOYS 17 Yrs/Over Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Matthew TATUM 17 Diss Otters   1:05.83        
2. Jude ASHKEN 17 Diss Otters   1:25.78        
3. Scott EVANS 48 Diss Otters   1:51.21        

GIRLS 08 Yrs/Under Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Faye WILSON 8 Diss Otters   2:12.76        

GIRLS 09 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Grace COOK 9 Diss Otters   1:51.65        
2. Ella TOWNSEND 9 Diss Otters   1:56.00        
3. Dilly KEMP 9 Diss Otters   2:08.80        
4. Nampet SAE-HENG 9 Diss Otters   2:30.13        

GIRLS 10 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Amber DALY 10 Diss Otters   1:43.74        
2. Phoebe TOVELL 10 Diss Otters   1:57.11        
3. Molly KERSHAW 10 Diss Otters   2:06.89        
4. Eleanor GODBOLD 10 Diss Otters   2:25.15        
  Maisie PALMER-SMITH 10 Diss Otters   DNF        

GIRLS 11 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Evie KEMP 11 Diss Otters   1:39.62        
2. Alexandra JACKSON 11 Diss Otters   1:42.38        
3. Robyn PARKER 11 Diss Otters   1:50.91        
4. Antigone MILLER 11 Diss Otters   1:52.94        
5. Freya BUTTON 11 Diss Otters   1:58.44        
6. Elizabeth LOOKER 11 Diss Otters   1:58.92        
7. Molly WILSON 11 Diss Otters   2:01.55        
  Anna MELTON 11 Diss Otters   DQ         

GIRLS 12 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Rosie MUNNINGS 12 Diss Otters   1:22.58        
2. Lily-Anne JONES 12 Diss Otters   1:23.25        
3. Kathryn WOOD 12 Diss Otters   1:30.50        
4. Lily ELLIS 12 Diss Otters   1:39.71        
5. Millie BACHU 12 Diss Otters   1:39.90        
6. Jodi BROWN 12 Diss Otters   1:41.25        
7. Florence MELTON 12 Diss Otters   1:41.94        
8. Ellesha CLOSE 12 Diss Otters   1:42.37        
9. Emma NEVE 12 Diss Otters   1:50.81        
10. Ruby PALMER-SMITH 12 Diss Otters   2:00.89        
  Darcie MARTIN 12 Diss Otters   DQ         

GIRLS 13 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Thea IRVINE 13 Diss Otters   1:23.20        
2. Olivia CHAPMAN 13 Diss Otters   1:26.22        
3. Amber DEWSBERY 13 Diss Otters   1:37.84        
  Katie HAWKINS 13 Diss Otters   DQ         

GIRLS 14 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Imogen GRIMES 14 Diss Otters   1:17.48        
2. Cassia MILLER 14 Diss Otters   1:22.99        
3. Kara O’DELL 14 Diss Otters   1:38.30        

GIRLS 15/16 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club   Time        
1. Charlotte GATES 15 Diss Otters   1:17.40        
2. Ottilie MILLER 16 Diss Otters   1:19.03        
3. Lillias PARSONS 16 Diss Otters   1:32.86        
4. Emily NOBLE 15 Diss Otters   1:32.99